Główny Inspektor Sanitarny 10 marca 2020r. wydał Komunikat w sprawie schematu postępowania dla podstawowej opieki zdrowotnej i nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w związku z szerzeniem się nowego koronawirusa SARS-CoV-2.

Zgodnie z treścią komunikatu, należy szeroko informować pacjentów o konieczności kontaktu telefonicznego w celu ustalenia możliwości wizyty w przychodni. Rejestracja placówki każdego pacjenta powinna poinformować o możliwości uzyskania teleporady.

GIS wskazuje w komunikacie, że podczas rozmowy telefonicznej rejestracja powinna przeprowadzić ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.

Pacjent z objawami infekcji lub podejrzany o zakażenie koronawirusem powinien telefonicznie przełożyć poradę w AOS na inny termin.

Zgodnie z zaleceniem GIS-u każdemu pacjentowi, również bez cech infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza najpierw należy udzielić teleporady. Tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne, pacjent powinien zostać umówiony na konkretną godzinę do lekarza.

Lekarz udzielający teleporady na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego.